Dobrý deň,
ako tím GABRO sme si do 5. úlohy robotickej ligy vybrali zadanie robota so zdvíhacou plošinou.
Svojho robota sme skonštruovali pomocou sady Lego EV3. Hlavné časti sú:
Riadiaca jednotka (HUB)
2 veľké motory na pohon kolies vozidla
1 malý motor na pohon zdvíhacej plošiny
1 tlačidlo (tlak. senzor) na ovládanie pohybu zdvíhacej plošiny
Na fotografiách:
Robot z pravého boku (vidno plošinu a mechanizmus na jej zdvíhanie + malý motor, pravé koleso s pravým veľkým motorom a HUB)
Robot zhora (vidno HUB, tlačidlo, kolesá a plošinu)
Robot spredu (vidno HUB, veľké motory a kolesá)
Robot šikmo zhora (vidno plošinu, malý motor a úložný priestor)
Detail zdvíhacej plošiny ( vidno plošinu, pohon a zošikmený nájazd )
Popis:
Zdvíhacia plošina sa ovláda 1 tlačidlom. Pri stlačení a držaní tlačidla je plošina v pohybe. Pustením tlačidla zastaví. Ak počas pohybu dosiahne maximálnu / minimálnu povolenú výšku, smer pohybu sa zmení.
Tlačidlo ovládania plošiny je pre pohodlie obsluhy odnímateľné.
Detail zdvíhacej plošiny (hrúbka 1 súčiastky) je na priloženej fotke. (Na plošinu sme navyše namontovali zošikmený nájazd, aby sa malému vozíku ľahšie vchádzalo)
Na videu náš robot najprv predvedie, že je „vozidlo“. Začne jazdiť aj zatáčať (zatáčanie je umožnené samostatným pohonom ľavého a pravého kolesa – 2 motory). Aby sme splnili podmienku ovládania iba 1 tlačidlom (ovláda plošinu), pohyb nie je ovládaný obsluhou robota, ale je zadaný priamo v programe (vrátane prvku náhody, aby sa pohyb vozidla počas jázd menil).
Po dokončení pohybu po miestnosti sme naložili malý nákladný vozík na plošinu. Teraz môžeme stlačením tlačidla zdvíhať / klesať plošinu. Zastavíme v hornej polohe a malý vozík naložíme do nákladného priestoru vozidla.
Pozn.: Na videu to síce asi nevidno, ale plošina sa naozaj môže hýbať smerom hore aj dole (dá sa to skontrolovať aj v programe).
1. Skvelé, že ste zaradili popis modelu na obrázku aj vo videu. Super. Čo sa modelu týka, tak plošina pri zdvíhaní neprišla úplne po vrch, čo by pri reálnom presune tovaru bol asi trochu problém. Tiež škoda, že ste neukázali ako sa plošina ovláda smerom dolu. Celkovo ste boli na dobrej ceste. Držím palce a verím, že sa môžem tešiť na vaše riešenia aj o rok :) 2. Zaujímavé riešenie a pekne predvedené nakladanie. Páčilo by sa mi keby ste ukázali aj vykladanie, ale OK. Len sa mi zdá, že tá plošina mohla chodiť ešte kúsok vyššie. 3. Pekné riešenie. Na videu sme nevideli opisovanú zmenu smeru plošiny. Druhá vec je, že plošina nevyjde až do úrovne nákladného priestoru, čo môže brániť vozíku, aby plynule prešiel s nákladom na miesto, kde sa v nákladnom priestore umiestni.